Laurianul nu e un liceu, e o familie!

PROGRAMUL MANIFESTĂRILOR ZILELOR COLEGIULUI NAȚIONAL ”A.T.LAURIAN”

 


SÂMBĂTĂ, 02 noiembrie

– ora 8.50: ARBORAREA STEAGULUI LICEULUI, (Directori profesor Mihaela Prăjinariu, profesor Ioan Onofrei),

– ora 9.00: Concursul de matematică ”Octav Onicescu”, ediţia a XVII-a.

 DUMINICĂ, 03 noiembrie

  – ora 9.00: Aula Magna –  Festivitatea de premiere a câştigătorilor concursului ”Octav Onicescu”, ediţia a XVII-a.

 LUNI, 04 noiembrie

 – ora 9.00: „English is music” (profesor Ionela Iacob) sala B6,

– ora 11.00: Concurs de lectură şi lansare de carte  „Reading Challenge” (profesor Ionela Iacob) corp C,

– ora 11.00: Aula Magna –  Documentar şi dezbatere: „Să nu ne răzbunaţi”, „Fericiţi cei prigoniţi…” (profesori coordonatori Nicoleta Herţanu şi Gabriela Popovici),

– ora 12.00: Expoziţie de tricouri pictate (profesor Talida Grunzac) corp C,

– ora 12.00: “Sinele şi identitatea omului” (profesor Radu Ciobanu) laborator fizică “Dimitrie Negreanu”,

– ora 13.00: „Musique et poesie francaise” (profesor Mariana Constantin),

– ora 13.00: Ora de mişcare – întrecere sportivă între echipele de baschet fete şi băieţi, concurs de şah (profesor Elena Alecsa), tenis de câmp – competiţie între profesori (profesor Marinela Acsinte).

  MARŢI, 05 noiembrie

 – ora 9.00: Aula Magna – seminar „Dimensiunea religioasă a existenţei” (profesor Viviana Leonte),

– ora 10.00: Expoziţie de toamnă  (profesor Talida Grunzac), hol corp A,

– ora 10.00: concurs Totul e să ştii chimie (profesor Alina Dumitrescu) sala A19,

– ora 11.00: Aula Magna –  dezbatere cu tema: “1859 – debutul modernităţii noastre” (profesori Ioan Onofrei, Tana Onofrei, Sorin Nistorică, Ioan Mihai, Florin Ştirbăţ),

– ora 11.00: „Profesia de mediator una de viitor?”, invitat dl. Dorel Băitanciuc (profesor Aurelia Simion) sala B11,

– ora 12.00: Aula Magna – ”Programarea vizuală în C≠”  (profesori Daniela Cardaş, Adrian Panaete),

– ora 13.00: Ora de mişcare – întreceri sportive între echipele de volei fete şi băieţi, invitat Victoriţa Bilibău de la Clubul Copiilor (profesor Marinela Acsinte),

– ora 13.00: Concurs de geografie politică  clasele a X-a (profesori Lucica Ciubotaru, Adrian Constantin, Teodora Ursulică, Iuliana Damian).

  MIERCURI, 06 noiembrie

 – ora 9.00: Aula Magna Moda în Marea Britanie, momente muzicale, scenete în limba engleză şi în limba italiană (profesor Lavinia Ghineţ şi profesor Alexandrina Moruzi),

– ora 9.00: “Chansons d’amour” (profesor Beatrisa Finkel) CDI,                                        – ora 9.00: „Esenţe. Arome. Parfumuri” (profesor Gabriela Radeş) laborator fizică “Dimitrie Negreanu”,

– ora 10.00: dezbatere ”Cunoaşterea de sine ” (profesor Roxana Asandului) sala A29,

– ora 12.00: Aula Magna – “Istoria liceului – istoria ta” (profesori Ioan Onofrei, Tana Onofrei, Sorin Nistorică, Ioan Mihai),

– ora 13.00: Ora de mişcare – finala campionatului de minifotbal Cupa ATL (profesori Georgică Zală, Marinela Acsinte), baza sportivă ATL,

– ora 14.00: Ora de mişcare – meci demonstrativ handbal fete, competiţie tenis de masă elevi/profesori (profesor Georgică Zală, Marinela Acsinte),

– ora 14.00: acţiune de voluntariat „Din inimă pentru suflet” (profesor Roxana Asandului) comuna Unţeni.

 JOI, 07 noiembrie

 – ora 8.00: “Project cuisine du monde” (profesor Nicoleta Ciortea) sala B15,

– ora 8.00: “Psihologia altfel” (psiholog Florica Podariu), sala A34,

– ora 8.00: Muzeul Dimitrie Negreanu – despre opera savantului (profesori Cristian Markiewicz, Delia Forţu) laborator fizică “Dimitrie Negreanu”,

– ora 9.00: Aula Magnadezbatere proiect bilateral Comenius echipa profesori/elevi, părinţi, reprezentanţi ONG, reprezentanţi instituţii locale (profesor Ana Tanasă),

– ora 9.00: „Solidaritate şi speranţă” (profesori Nicoleta Herţanu, Gabriela Popovici, Gabriel Ţifrea) săli de clasă,

– ora 10.00: “English is music” (profesor Dana Dolniceanu) sala A16,

– ora 11.00: Aula Magna – Moses – de la romani la români – piesă de teatru “Echo şi Narcis” prezentată de trupa de teatru antic Katharsis, dans grecesc, moment surpriză (profesor Dorica Coca),

– ora 12.00: Ora de mişcare – întreceri sportive Rugby 7, Rugby tag, invitat profesor Vlad Constantin C.N. „Petru Rareş” Suceava (profesori Elena Alecsa, Marinela Acsinte),

– ora 12.00: Aula MagnaDiseminare proiect „Magia ştiinţelor în spaţiul multilingvistic european”, profesori, elevi, părinţi, reprezentanţi autorităţi publice, voluntari ONG (profesor Mihaela Prăjinariu),

– ora 13.00: Aula Magna – “Le tailleur fou”, ”Le combat des homonymes”,”L’eclipse de soleil” (profesori Violeta Băltuţă, Mariana Constantin, Gabriela Mangîr, Niculina Coromă),

– ora 13.30: Ora de mişcare – meci de fotbal între profesori şi elevi, invitat George Avăcăriţei (profesor Marinela Acsinte),

– ora 13.00: Scenetă „Greierele şi furnica” clasele a V-a şi a VI-a (profesori Maria Matei, Vasile Pop) corp C,

– ora 17.00: Aula Magna – Devoratorii de carte” (profesori Gabriela Mangîr, Cristina Râznic, Ionela Iacob, Elena Abrahamfi, Talida Grunzac, Mihaela Prăjinariu).

VINERI, 08 noiembrie

 – ora 8.00: Muzeul Dimitrie Negreanu – prezentare aparate, montaje experimentale (profesori Delia Forţu, Cristian Markiewicz) laborator fizică “Dimitrie Negreanu”,

– ora 9.00: film şi debate “College life – Past and Present” (profesori Dana Dolniceanu, Elena Abrahamfi, Nicoleta Şaramet, Mihai Onofraş) sala A29,

– ora 10.00: Aula MagnaCampania Jos Pălăria” clasele a XII-a şi a X-a (profesor Ana Tanasă),

– ora 11.00: “Siguranţa pe internet” (profesor Daniela Cardaş) corp C,

– ora 12.00: lansarea revistei ”ATLAS”, nr. 8,  (profesor Elena Alecsa),

– ora 13.00: “Limbajul corpului, o cale spre cunoaşterea celuilalt” (profesori Georgeta Vasiliu şi Radu Ciobanu) sala B22,

– ora 13.00: “Photovoice Laurian” (profesor Carmen Dulgheriu) sala B6,

– ora 13.00: “Creşte procentul de oxigen” (profesor Aurelia Simion) sala B23,

– ora 14.00: Aula Magna –   Întâlnirea profesorilor de ieri şi de astăzi,

 SÂMBĂTĂ, 09 noiembrie

 – ora 18.00: Casa Sindicatelor – Spectacol, Miss şi Mister A. T. Laurian 2013   (profesori Elena Alecsa, Dorica Coca, Niculina Coromă, Talida Grunzac, Lucian Băleanu)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s